Koronka

Moda na koronkowe ubrania oraz dodatki regularnie wraca do świata mody, a założenie sukienki czy też koszuli z ozdobną koronką nigdy nie zostanie uznane za modową wpadkę. Ponadczasowy materiał ma grono fanek i fanów na całym świecie, może także pochwalić się naprawdę długą i ciekawą historią. Poznaj trzy najbardziej interesujące fakty dotyczące koronek. Niektóre z nich na pewno cię zaskoczą.

Początki koronki sięgają starożytności

Nie do końca wiadomo, kiedy dokładnie pojawiły się koronki, jednak istnieją pewne dowody, że już starożytni Egipcjanie ozdabiali w ten sposób swoje ubrania. Na przestrzeni wieków pojawiły się tkaniny przypominające koronkę, jednak prawdziwy renesans tkanina przeżyła dzięki zamiłowaniu królowej Elżbiety I do koronkowych kryz.

Ażurowa plecionka przez wiele epok była noszona zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn (o czym będzie mowa w dalszej części artykułu), jednak jej historia jest bardzo mocno związana z kobietami. To właśnie królowa Wiktoria w XIX wieku wywołała prawdziwy szał na punkcie koronek za sprawą swojej sukni ślubnej. Do Polski koronki sprowadziła królowa Bona, a w XIX wieku rozpropagowała je słynna Helena Modrzejewska. Po dziś dzień rzesze gwiazd są wiernymi fankami koronek.

Koronka może być wykonana z różnych materiałów i na różne sposoby

Większość kobiet noszących koronki nie zastanawia się nad materiałem, z którego zostało ozdobne wykończenie ich bluzki czy też koszuli. Warto jednak wiedzieć, że koronkowe elementy są zazwyczaj wykonane z bawełny lub lnu. Bardzo często można również spotkać koronki z poliestru, który jest stosunkowo tanim i wytrzymałym materiałem. Koronki produkuje się nawet z metalu.

W przemyśle koronkarskim można wyróżnić co najmniej kilka podstawowych rodzajów koronki, które różnią się od siebie np. sposobem wykonania czy też wyglądem. Istnieją koronki szydełkowe wykonane szydełkiem, sporą popularnością cieszą się także frywolitki, czyli artystyczna, wytrzymała plecionka z cienkiej nici znana już w starożytności. Wyróżnia się ponadto koronki siatkowe, igłowe oraz klockowe.

Mężczyźni też nosili kiedyś koronki

Obecnie koronka kojarzy się raczej z delikatną kobiecością i subtelnością. Warto jednak wiedzieć, że w dawnych czasach ten rodzaj zdobień cieszył się ogromną popularnością także wśród mężczyzn. Bardzo często to mąż zakładał na siebie znacznie więcej koronek niż jego żona. Kołnierze, mankiety i inne elementy garderoby arystokratów były bogato zdobione misternymi plecionkami, a duża ilość koronki świadczyła o wysokim statusie społecznym.

Koniec koronek w męskiej modzie nastąpił pod koniec XVII wieku wraz z powrotem do antycznych wzorów. Zaczęto stawiać przede wszystkim na prostotę. Spory wpływ na zniknięcie koronek z męskiej garderoby miał również okres wojen w XIX-wiecznej Europie, kiedy to panowie zaczęli ubierać się w bardziej militarnym stylu. Obecnie na koronki decydują się nieliczni artyści, a delikatna plecionka jest przede wszystkim synonimem kobiecości.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here