5 pomysłów na zabawy z chorym dzieckiem

Przeziębienie to trudny czas dla dziecka i jego rodziców. Zmęczenie, złe samopoczucie i gorączka powodują, że maluch staje się drażliwy, marudny i grymasi. Warto więc zafundować mu odpowiednią rozrywkę, która poprawi humor, pozwoli zapomnieć o niedogodnościach i pozytywnie wpłynie na cały proces zdrowienia. Podpowiadamy, w co bawić się z dzieckiem, aby przetrwać trudny okres choroby.

Dlaczego zabawa jest ważna?

Zabawa to naturalne dla dziecka zajęcie, które posiada właściwości terapeutycznie i pozwala rozładować napięcie oraz nagromadzone emocje. W trakcie choroby jest to również dobry sposób, aby maluch zapomniał o nieprzyjemnych dolegliwościach, takich jak ból, gorączka czy wysypka. Chore dziecko może mieć problem z koncentracją i skupieniem uwagi, więc wybrane zabawy nie mogą być zbyt wymagające. Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, maluch nie musi cały czas leżeć w łóżku. Najlepiej ciepło go ubrać i pozwolić na chodzenie po domu, aby ten trudny okres stał się nieco bardziej znośny i było więcej możliwości, aby zabić nudę przez zabawę.

zabawa z chorym dzieckiem

Zabawa w lekarza

Odgrywanie różnych ról społecznych to jedna ulubionych zabaw dzieci, która pełni ważną funkcję w ich rozwoju. W ten sposób maluch uczy się zachowywać w różnych miejscach i poznaje zasady rządzące światem dorosłych. Ma możliwość przećwiczyć swoje zachowanie w sytuacjach, które są dla niego nowe i wywołują lęk. W trakcie choroby dobrym pomysłem jest zabawa w lekarza, która pomoże maluchowi się odnaleźć i pokaże, że podobne problemy dotykają również innych. Robienie lalkom zastrzyków, mierzenie temperatury czy sprawdzanie gardła to doskonały pretekst, aby wytłumaczyć dziecku, czemu służą te wszystkie skomplikowane zabiegi.

Czytanie książek

Wszyscy wiemy, że czytanie wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i warto oswajać malucha z lekturami już od najmłodszych lat. Ciekawa książka to doskonały sposób, aby zabić nudę i uprzyjemnić czas w trakcie choroby, szczególnie, gdy maluch nie może wychodzić z łóżka. Jeśli dziecko bardzo źle się czuje, książka pomoże mu również zasnąć, aby przespać najcięższe chwile. W księgarniach dostępne są książki o chorowaniu i wizytach u lekarza, które podobnie jak zabawa w odgrywanie ról, pomogą dziecku lepiej zrozumieć trudną dla niego sytuację.

ksiazki dla chorego dziecka

Teatrzyk

Wcielanie się w różne role i wymyślanie własnych historii to wciągająca zabawa, która może zaangażować na długie godziny. W sklepach kupisz gotowe pacynki lub na przykład cały zestaw do wystawienia przestawień w teatrzyku cieni. Marionetki możecie też przygotować wspólnie z dzieckiem w domu, wycinając je z papieru lub szyjąc ze starych skarpetek. W ten sposób stworzycie dokładnie takie postaci, jakie są potrzebne do odegrania wymyślonej historii i czeka was dwa razy więcej zabawy. Możecie wystawić ulubioną bajkę lub samodzielnie wymyślić własną historię, na przykład o szybkim powrocie do zdrowia. Ogranicza Was tylko wyobraźnia!

Zabawy masą plastyczną

Masa plastyczna to wspaniały sposób na kreatywną i wciągającą zabawę, a jej niezwykłe właściwości powodują, że stosuje się ją nawet podczas rehabilitacji i innych terapii. Ugniatanie i ściskanie piasku, ciastoliny czy plasteliny pomaga rozwijać wyobraźnię i sprawność dłoni oraz  pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Właśnie tego dziecko potrzebuje w okresie choroby! Dostępne w sklepach masy mają piękne kolory, ale nie martw się, jeśli Twoje zapasy się skończyły, a nie możesz wyjść do sklepu i zostawić malucha samego w domu. Połącz 1 szklankę wody, 1 szklankę soli i 0,5 szklanki wody, aby otrzymać znaną nam wszystkim z dzieciństwa masę solną. Przygotowane z dzieckiem figurki możecie później pomalować kolorowymi farbami.

masy plastyczne

Eksperymenty naukowe i sztuczki

Kto z nas nie marzył w dzieciństwie o przeprowadzaniu tajemniczych eksperymentów naukowych lub zastaniu iluzjonistą? W internecie znaleźć można wiele filmów prezentujących proste doświadczenia, które można wykonać wspólnie z dzieckiem w domu. Taka zabawa to połączenie przyjemnego z pożytecznym, gdyż poza zabiciem nudy, pozwala maluchowi lepiej zrozumieć otaczający go świat. Jeśli nie wiesz, jak wykonać eksperymenty, z pomocą przyjdzie Ci seria Sierra Madre, w której na kolorowych kartach opisano różne eksperymenty oraz proste sztuczki.

Szukasz zabawek, które pomogą zabić nudę choremu dziecku? Koniecznie odwiedź sklep-tolek.pl.

Źródło zdjęć: sklep-tolek.pl, pixabay.com, pexels.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here