5 zasad bezpiecznego przewożenia dzieci

Zdrowie i życie dzieci jest dla rodziców najważniejsze. Mimo wszystko zatrważająca jest liczba rodziców, którzy bagatelizują wybór odpowiedniego fotelika samochodowego, decydują się na model używany albo dla starszych dzieci wybierają nie chroniące w żaden sposób dziecka przed urazami głowy i szyi podstawki zamiast fotelika. Grzechów rodziców jest znacznie więcej, warto więc poznać 5 zasad bezpiecznego przewożenia dzieci, aby ze swojej strony zagwarantować im jak największą gwarancję ochrony w razie kolizji lub wypadku na drodze.

Wybór fotelika samochodowego dostosowanego do wagi i wzrostu dziecka

Najważniejszy jest wybór odpowiedniego fotelika. Już wiemy, że nie powinien być używany. Oznaczenia kategorii wagowych zostały przez producentów podane nie przypadkowo i warto się nimi kierować przy wyborze. Jeśli znamy wagę dziecka i wzrost możemy dobrać dla niego najlepszy fotelik. Oczywiście najlepiej pójść do punktu stacjonarnego i sprawdzić czy fotelik dla dziecka na pewno będzie odpowiedni i przede wszystkim czy pasuje profilem do naszego samochodu. Fotelika nie można dociskać na siłę do kanapy, jeśli nie pasuje trzeba znaleźć inny model. Niemniej jednak foteliki samochodowe dla dzieci czołowych producentów są bardzo dobrze wyprofilowane i nie powinno być problemów z ich dopasowaniem. Przed zakupem warto jeszcze zorientować się czy fotelik pozytywnie przeszedł crash testy. Jeśli uzyskał wysoką ocenę, to mamy większą pewność, że dziecko w razie wypadku będzie właściwie chronione.

Umieszczenie fotelika najlepiej na środku tylnej kanapy

Wielu rodziców zastanawia się, gdzie najbezpieczniej jest zamontować fotelik samochodowy. Otóż odpowiedź jest prosta, gdyż środek tylnej kanapy to w razie jakiegokolwiek niebezpiecznego zdarzenia na drodze najbezpieczniejsze miejsce. Oczywiście nie zawsze można w tym miejscu stabilnie zamontować fotelik, bądź nie ma trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. W takiej sytuacji fotelik należy umieścić z tyłu za pasażerem. W razie awaryjnego hamowania będzie się dzięki temu miało dostęp do dziecka od strony pobocza. W przypadku montażu fotelika na przednim siedzeniu trzeba pamiętać o dezaktywacji poduszki powietrznej od strony pasażera.

Prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa

W sytuacji, gdy fotelik samochodowy jest wpięty w bazę ISOFIX, a ponadto posiada własne pasy bezpieczeństwa trzeba je odpowiednio zapiąć. W przypadku małych dzieci czy niemowląt rodzice mają tendencję do pozostawiania luzu, aby dziecku było wygodnie. To oczywisty błąd zagrażający bezpieczeństwu, a miejsca nie powinno być więcej niż na wsunięcie małego palca dłoni. W przypadku starszych dzieci, gdzie dziecko zapinane jest pasem samochodowym, konieczne jest prawidłowe przeprowadzenie pasa przez prowadnice znajdujące się w foteliku, a także wyregulowanie zagłówka tak, by pas nie przebiegał ani za wysoko, uciskając szyję ani za nisko, opierając się jedynie o ramię dziecka. W przypadku fotelików samochodowych dla dzieci montowanych za pomocą pasów trzeba to robić powoli i dokładnie, każdorazowo sprawdzając czy pas jest właściwie naciągnięty.

Przewożenie dziecka w foteliku RWF tak długo, jak się da

Kolejną zasadą bezpieczeństwa być może nie fundamentalną, ale ważną jest przewożenie dziecka w foteliku samochodowym montowanym tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe. Wiele jest na rynku modeli fotelików, gdzie nawet 3-4 latki mogą jeździć tyłem do kierunku jazdy. Ważne, by fotelik posiadał zaliczony rygorystyczny Test Plus, czyli crash test dla fotelików samochodowych dla dzieci RWF.

Wymiana fotelika po kolizji czy stłuczce

Zasada bezpieczeństwa, której bezwzględnie trzeba przestrzegać to wymiana fotelika samochodowego po każdej nawet niewielkiej stłuczce. Trzeba wiedzieć, że w czasie takiego zdarzenia na fotelik działają znaczne siły, a materiał ulega mikrouszkodzeniom. Ponieważ trudno nam jest je oszacować, to należy wymienić fotelik na nowy. W końcu nikt nie chce oszczędzać na bezpieczeństwie swojego dziecka.

Przedstawione zasady to prawdziwe ABC dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci. Każdy planujący zakup fotelika samochodowego w Sklep-Smile.pl dla dziecka powinien je znać. Warto jeszcze dodać, że w przypadku przewożenia trójki dzieci w aucie, najstarsze, które skończyło przynajmniej 3 lata może jechać bez fotelika, a jedynie zapięte pasem na środku kanapy, jeśli nie ma miejsca na trzy foteliki. Nie należy takiemu dziecku fundować podstawki zamiast fotelika, gdyż zamiast zwiększyć jego bezpieczeństwo, niestety je zmniejszymy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here