Budowa i funkcje oka

Oko, podobnie jak inne części ludzkiego organizmu, to w rzeczywistości precyzyjny mechanizm, który umożliwia nam postrzegania obiektów dookoła nas, różnych barw czy precyzyjnych detali. To właśnie oczy odpowiedzialne są za odbieranie światła, które zostaje zmienione w impulsy elektryczne i przesłane do mózgu interpretującego obrazy. Jaka jest budowa oka i funkcje jego poszczególnych części?

Z czego składają się oczy?

Budowa oka w skrócie to trzy oddzielne warstwy, z których każda odpowiedzialna jest za inne działania pozwalające nam widzieć. Warstwę zewnętrzną oka stanowi twardówka, będąca wraz ze spojówką wytrzymałą i nieprzeźroczystą ochroną dla oczu. Światło przenika przez umieszczoną na przedzie twardówki rogówkę, a jego ilość regulowana jest przez mięśnie kolorowej tęczówki znajdującej się w kolejnej, środkowej warstwie oka, które zwężają lub rozszerzają źrenicę znajdującą się w samym środku tęczówki. Środkową warstwę oka stanowi również ciemna naczyniówka, która zapobiega odbijaniu się światła w oku i składa się z naczyń krwionośnych odżywiających oczy. Zebrane światło pada na siatkówkę – wewnętrzną warstwę oka, a stamtąd, jako impuls elektryczny przechodzący nerwem wzrokowym – trafia do mózgu, gdzie impulsy zamieniają się w obrazy. To właśnie siatkówka pełni takie funkcje oka, jak dostrzeganie obiektów w słabym świetle oraz widzenie szczegółów i barw. Znajdują się bowiem na niej komórki fotoreceptorowe, czopki i pręciki, umożliwiające widzenie. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/budowa-oka

Soczewka, stanowiąca kolejny element budowy oka, jest przezroczysta i elastyczna, a jej mięśnie pozwalają na regulowanie kształtu, co umożliwia postrzeganie obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Między soczewką a rogówką znajduje się ciecz wodnista, a za soczewką – ciało szkliste. To te substancje nadają oczom indywidualny kształt, inny u każdego z nas.

Kiedy oko nie działa prawidłowo?

Złożona budowa oka i uwarunkowania genetyczne powodują bardzo często wady wzroku, zaburzające prawidłowe widzenie. Może to być krótkowzroczność lub nadwzroczność, wywołujące problemy w postrzeganiu przedmiotów znajdujących się blisko i daleko, astygmatyzm powodujący rozmywanie się obrazu otoczenia czy prezbiopia – starczowzroczność, spowodowana osłabieniem mięśni oka odpowiedzialnych za jego właściwą akomodację. Niezależnie od wady wzroku, możliwe jest ich korygowanie szkłami okularowymi lub soczewkami kontaktowymi marki Acuvue, które przywracają komfort funkcjonowania na co dzień.

Sprawdź, jak możesz zadbać o swój komfort, dobierając odpowiednie produkty korekcyjne!

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here