dieta bezmleczna

Dieta bezmleczna jest przeznaczona dla wszystkich, którzy nie tolerują laktozy w jadłospisie. Jest również jednym ze sposobów leczenia alergii pokarmowej na białka mleka. Dieta ta zmusza nas do porzucenia codziennych nawyków żywieniowych i przejścia na zdrową i niezbyt radykalną dietę. Poznajmy szczegóły tej mało znanej diety oraz jej podstawowe zasady.

Dieta bezmleczna – Podstawowe zasady

Podstawową zasadą diety bezmlecznej, jak sama nazwa wskazuje, jest całkowite wyeliminowanie z codziennej diety mleka oraz produktów mlecznych takich jak sery czy jogurty. Oprócz takich oczywistych produktów mleko może być także skrzętnie ukryte w pieczywie, przetworach z mięsa, czekoladach i syropach. Wchodząc głębiej w temat dieta polega na odrzuceniu z jadłospisu kazeiny, laktoglobuliny oraz laktoalbuminy.

Co zatem możemy spożywać?

  • kasze wszystkich rodzajów
  • owoce i warzywa
  • oleje roślinne
  • bezmleczne masła i margaryny
  • soki owocowe
  • przyprawy

Oczywistym jest, że w przypadku diety bezmlecznej musimy uzupełnić niedobory wapnia w organizmie innymi niż mleko produktami. Wapń pochodzący z mleka jest najbardziej przyswajalny dla organizmu. Ten pochodzący z innych produktów wchłania się trochę gorzej, mimo to i tak warto po nie sięgnąć. Może to być kasza gryczana, fasola, soja, ryby, szpinak, jaja i ciemne pieczywo. Jeśli jednak w naszym organizmie nadal występuje niedobór wapnia możemy pokusić się o jego suplementacji korzystając z dostępnych w aptekach suplementów diety.

Usuwając z diety mleko musimy także zadbać o dostarczenie do organizmu witaminy D. Jest ona odpowiedzialna za wchłanianie wapnia i fosforu. Najwięcej witaminy D znajdziemy w rybach morskich i słodkowodnych (Halibut, Pstrąg, Węgorz). Tutaj również możemy pokusić się o odpowiednią suplementację korzystając z produktów dostępnych w aptekach

Przepisy bezmleczne

Istnieje mnóstwo stron internetowych z przepisami dla osób będących na diecie bezmlecznej. Wbrew pozorom dużo popularnych potraw spełnia wymogi tejże diety. Osoby takie mogą na przykład przygotować na obiad popularne spaghetti po bolońsku czy kopytka. W sieci znajdziemy kilkadziesiąt blogów kulinarnych poświęconych w całości lub w części przygotowywaniu posiłków z uwzględnieniem wymogów diety bezmlecznej. Po prześledzeniu kilku z nich zorientujesz się, że większość tradycyjnych potrwa można nadal spokojnie spożywać bez żadnych obaw nie tolerując mleka w diecie.

Podsumowanie

Stosowanie diety bezmlecznej nie powinno być podyktowane stosowania się do nowej mody polegającej na usuwaniu z diety np. glutenu. Powinniśmy się na nią zdecydować po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem na podstawie jego decyzji. Odpowiednio zbilansowana dieta bezmleczna jest tak samo dobra jak zwykła. Jeśli będziemy się stosowali do wszystkich zaleceń dietetycznych nie doprowadzimy do powstania niedoborów wapnia i fosforu w organizmie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here