Każde dziecko przechodzi w swoim życiu przez różne etapy rozwoju. Aby człowiek w pełni był rozwinięty, jego organizm przystosował się do życia, musi przejść przez kilka faz. Każda z nich następuje kolejno po sobie i posiada charakterystyczne dla siebie cechy.

Etapy rozwoju dziecka

Etapy rozwoju dzieckaRozwój człowieka zaczyna się już w łonie matki i to od momentu poczęcia, płód zaczyna rozwijać się. Mówimy wtedy o okresie prenatalnym. Dzieli się on na cztery fazy: jaja płodowego, zarodkowa, organogeneza, płodowa. Cały okres prenatalny trwa 9 miesięcy, po których dziecko przygotowane jest do przyjścia na świat. Kolejnym etapem rozwoju dziecka jest niemowlęctwo, które trwa od momentu narodzin do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Możemy rozróżnić tutaj fazę noworodka, trwającą przez pierwszy miesiąc oraz fazę niemowlęcą.

Organizm noworodka musi dostosować temperaturę ciała do tej panującej na zewnątrz łona matki, maluszek przyzwyczaja się do różnego rodzaju dźwięków, które w brzuchu były słyszalne, jednak z pewnymi ograniczeniami. Jego oczy przyzwyczajają się do jasnych kolorów, odbierania barw i wyrównania ostrości kształtów. W okresie niemowlęcym, rozwijają się różne organy młodego człowieka, wzrasta masa oraz długość ciała. Zmieniają się proporcje poszczególnych części ciała względem siebie. Zachodzi wiele zmian, które są niezbędne do dalszego funkcjonowania.

Okres poniemowlęcy

Następnie występuje okres poniemowlęcy, który trwa do 3 roku życia. Dziecko uczy się chodzić, wypowiadać pierwsze słowa, później składać coraz pełniejsze zdania. Ruchy dziecka nabierają precyzji, a ono samo zaczyna naukę posługiwania się przedmiotami codziennego użytku. W okresie tym intensywnie rozwija się sfera intelektualna oraz emocjonalna dziecka. Początkowo dziecko woli bawić się samo, pojawiają się emocje takie jak zazdrość, złość, irytacja.

Dzieciństwo

Kolejne etapy rozwoju dziecka to wczesne dzieciństwo oraz średnie dzieciństwo. U młodego człowieka intensywnie wzrasta i kształtuje się szkielet, ujawniają się pewne cechy charakteru, intelekt dziecka przygotowany jest do nauki, poznawania i przyswajania wiedzy. Dziecko jest aktywne ruchowo. Szybko się męczy, ale i szybko regeneruje. W etapie tym zachodzi wiele zmian w psychice człowieka.
Następnymi etapami rozwoju człowieka są dorastanie, wczesna, średnia i późna dorosłość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here