Gdzie młodzi rodzice mogą znaleźć porady o wychowaniu dzieci

Młodzi rodzice często są zestresowani opieką nad ich pierwszym dzieckiem. Nic więc dziwnego, że szukają porad odnośnie jego rozwoju i wychowywania. Możliwości znalezienia wskazówek dla rodziców jest wiele. Najczęściej wykorzystywany jest do tego Internet, choć nie tylko. Gdzie więc szukać porad o wychowywaniu dzieci?

Porady online o wychowywaniu dzieci

Obecnie szukając porad na jakikolwiek temat, najczęściej sięga się do Internetu. To cenne źródło wiedzy, choć lepiej być ostrożnym. Warto wybierać sprawdzone serwisy parentingowe, na których publikowane są regularnie artykuły na tematy ważne z punktu widzenia rodziców, porady o wychowaniu, zdrowiu dzieci zamieszcza online Smyk24.pl.

Fora i grupy parentingowe

Pomocnym źródłem informacji dla rodziców są też fora parentingowe. Kto doradzi lepiej niż drugi rodzic, który jest już bardziej doświadczony? Wiele jest takich stron, na których można prowadzić dyskusje z innymi osobami wychowującymi dzieci. Znaleźć na nich można informacje dotyczące przeróżnych kategorii, od samej ciąży, przez poród, połóg, opiekę nad noworodkiem po zdrowie i rozwój dzieci w każdym wieku. Takie rozmowy między rodzicami toczą się także w mediach społecznościowych. Najpopularniejszy jest tutaj Facebook, na którym zakładane są grupy społecznościowe dla rodziców. Niektóre z nich są nawet lokalne, zatem można np. wymienić się ubrankami dla dzieci, jeśli już z nich wyrosły.

Książki o wychowywaniu dzieci

Wciąż dużą popularnością cieszą się książki o wychowywaniu dzieci. Są one pewnym źródłem informacji, najczęściej są pisane przez psychologów, lekarzy lub doświadczonych rodziców. Wiele jest pozycji o zdrowiu, pielęgnacji, rozwoju i wychowywaniu dzieci. Dotyczą one zarówno niemowląt, jak i nieco starszych maluchów. Wśród polecanych książek wymienia się „Wychowywanie bez kar i nagród” A. Kohn, „Twoje kompetentne dziecko” J. Juul, „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” A. Faber, E. Mazlish czy „Wychowanie bez porażek” T. Gordona.

Programy telewizyjne o dzieciach

W telewizji również można znaleźć podpowiedzi o tym, jak wychowywać dzieci. Jednym z bardziej znanych programów parentingowych był cykl „Superniania” z psychologiem – Dorotą Zawadzką. Rodzice mogli oglądać zmagania specjalisty z dziećmi, które powodowały problemy wychowawcze. Za każdym razem „Superniania” proponowała swoje sposoby, jak sytuację poprawić. Z nowszych programów o wychowywaniu dzieci wymienia się „Wychować i nie zwariować” z Pauliną Krupińską i pediatrą Pawłem Grzesiowskim oraz „Rodzice na start”. Ponadto jest jeszcze wiele innych zagranicznych formatów, które skupiają się na rozwoju dziecka. Niektórzy rodzice, mający już doświadczenie w opiece nad maluchami, zamieszczają też filmiki w sieci i tworzą pewnego rodzaju blogi wideo, w których przedstawiają swoje metody wychowawcze i sposoby na rozwiązywanie problemów z dziećmi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here