Jak wyglądają I, II i III trymestr ciąży?

Ciąża u człowieka trwa 9 miesięcy, a dokładnie 40 tygodni. Są one dzielone na trzy trymestry, czyli każdy z nich w przybliżeniu odnosi się do kolejnych 3 miesięcy ciąży. Jak wyglądają I, II, a jak III trymestr ciąży?

I trymestr ciąży

I trymestr ciąży rozpoczyna się w momencie zapłodnienia i kończy po około 3 miesiącach. Obejmuje on zatem okres od 1 do 13 tygodnia ciąży.

To właśnie w tym momencie organizm kobiety przechodzi najbardziej intensywne zmiany, które wynikają z burzy hormonalnej, która ma wtedy miejsce. Pierwsze objawy ciąży to na ogół bolesność piersi, nudności, odczuwalne zmęczenie, ale każda kobieta może przechodzić I trymestr nieco inaczej.

Aby określić, czy rzeczywiście doszło do ciąży, najczęściej wykonujemy testy ciążowe, które można zakupić w aptekach i drogeriach. Potwierdzeniem może być także test z krwi określający poziom beta-hCG. To właśnie w tym czasie warto udać się także po raz pierwszy do ginekologa, aby wykonać niezbędne badania.

II trymestr ciąży

II trymestr ciąży, który rozpoczyna się o 14 tygodnia, a kończy na 27 tygodniu, jest przede wszystkim okresem intensywnego wzrostu dziecka. To właśnie wtedy jego narządy wewnętrzne zaczynają szybko się rozwijać, aby przygotować malucha do samodzielnego życia poza brzuchem mamy. Dziecko zdobywa również nowe umiejętności, na przykład uczy się zaciskania piąstek.

W II trymestrze wykonuje się najwięcej badań ciąży – to właśnie dzięki nim można dowiedzieć się o tym, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

III trymestr ciąży

III trymestr ciąży, czyli ostatni trymestr liczony jest od 28 tygodnia i kończy się na 40 tygodniu ciąży. To właśnie wtedy brzuch mamy jest już największy i cały organizm mamy oraz organizm dziecka zaczynają przygotowywać się do rozwiązania, czyli do porodu.

Warto przy tym wskazać, że poród nie musi następować 40 tygodnia, ale może być to także 37 tydzień ciąży. Chociaż może wydawać się, że 37 tydzień ciąży to za wcześnie, ale dziecko jest już wtedy odpowiednio przygotowane do samodzielnego życia. Zdarza się również, że dziecko rodzi się po czasie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here