Kiedy na świat przychodzi dziecko, młodzi rodzice mają przed sobą wiele wyzwań. Dotyczy to najczęściej tych, którzy po raz pierwszy muszą odnaleźć się w roli mamy i taty. W początkowych tygodniach życia głównym zadaniem jest zatroszczenie się o podstawowe potrzeby oseska. Należą do nich między innymi: zaspokojenie głodu przez właściwe karmienie noworodka, dbanie o odpowiednią ilość i jakość snu oraz dawanie poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Tylko tyle, a właściwie często to aż tyle, bo każde z tych działań wymaga wiedzy, cierpliwości i przede wszystkim pewnej rodzicielskiej intuicji.

Karmienie noworodka

Karmienie noworodkaKarmienie noworodka rządzi się pewnymi ogólnymi zasadami, które zależą głównie od sposobu, w jaki dostarcza się dziecku pożywienie. Ilość pokarmu należy dostosować do wielkości żołądka małego człowieka. W przypadku noworodka istnieje konieczność podawania mu mleka nie rzadziej niż co 3 godziny, także w nocy. Ważne, żeby od pierwszych dni obserwować maluszka i uczyć się razem z nim rytuałów karmienia.

Obecnie dużą wagę przykłada się do zachęcania i wspomagania kobiet, by karmiły piersią. Mleko matki jest jednym z najcenniejszych darów, jaki można ofiarować swojemu nowo narodzonemu dziecku. Mamy, które decydują się by w taki sposób karmić, często napotykają na tej mlecznej drodze wiele problemów. Słabo rozwinięta laktacja, nieumiejętne przystawianie dziecka, trudności z prawidłowym ssaniem – to tylko niektóre z nich. Jednakże przy odrobinie cierpliwości i determinacji, a czasem także wsparciu doradcy laktacyjnego udaje się je pokonać i z sukcesem karmić maleństwo. Początkowo nie będzie jadło ono dużo, ale ten pierwszy pokarm, zwany siarą, ma drogocenne dla niego właściwości. Dlatego tak ważne jest, by próbę przystawienia dziecka podjąć od razu po porodzie. Później wiele mam karmiących piersią decyduje się, by podawać dziecku pokarm na żądanie.

Karmienie butelką

Z różnych powodów niektórzy rodzice wybierają karmienie butelką i podanie mleka modyfikowanego. Na rynku istnieje wiele mieszanek przeznaczonych dla dzieci. Jak więc zdecydować się na odpowiednią? Najlepiej poradzić się pediatry i również bacznie obserwować noworodka. Jeśli występują bóle brzuszka, wysypka czy inne reakcje alergiczne należy zmienić ją na inną. Przygotowując mleko trzeba dokładnie trzymać się instrukcji i podawać je dziecku co około 2-3 godziny.

Karmienie noworodka, niezależnie od tego czy dostaje mleko mamy czy modyfikowane, bywa czasem trudną sztuką. Jednak widok maleństwa, które najedzone zasypia w naszych ramionach, wynagradza wszystkie gorsze chwile.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here