Kiedy dziecko zaczyna siadać

Rozwój dziecka jest niezwykle ważny dla każdego z rodziców. Dziecko już w brzuchu matki intensywnie rozpoczyna ten proces, później kiedy się narodzi, tydzień po tygodniu widać, jak niemowlę się zmienia. Chciałabym właśnie zwrócić uwagę na to, by opiekunowie zdali sobie sprawę z tego, jak nasze dzieci szybko dorastają. Brzmi to banalnie, prawda? Jednak pomimo tego, dalej wielu rodziców prześciga się z innymi rodzicami, które dziecko zrobiło szybciej to albo tamto, które jest mądrzejsze etc.

Rodzicielstwo

Kiedy dziecko zaczyna siadaćA w rodzicielstwie przecież nie o to chodzi. Czy to, że twoje dziecko dostało pierwszy ząbek szybciej od dziecka sąsiadki, czyni je mądrzejszym, inteligentniejszym? Oczywiście, że pojawienie się dziecka na świecie zmienia rodziców, ich podejście do życia. Pociecha staję się oczkiem w głowie, kimś najmądrzejszym, najpiękniejszym, no po prostu „naj”. Wszystko w porządku. Tak powinno być. Jednak apeluje o odrobinę rozwagi, właśnie w kwestii prześcigania się z innymi rodzicami na temat rozwoju ich dzieci. Przez ten wyścig często cierpią tylko dzieci. Dlaczego spytasz? Bo my na siłę dosłownie chcemy, by było szybsze w np. chodzeniu od dziecka sąsiadki. „Pomagamy” dzieciom, by szybciej zaczęły siadać, raczkować itd. Jednak tą pomocą bardziej im szkodzimy. To np. kiedy dziecko zaczyna siadać, zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych predyspozycji dziecka.

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Nie możemy na siłę sadzać 4 miesięcznego dziecka, kiedy jego ciało nie jest gotowe. Możemy w ten sposób doprowadzić do zaburzeń rozwoju układu mięśniowego oraz kostno – stawowego dziecka. Jedyną pomocą z naszej strony może być częste kładzenie dziecka na brzuchu i zachęcanie go do sięgania oddalonych od niego zabawek. Dziecko ma czas do około 10 miesiąca życia na to, by zaczęło zmieniać samodzielnie pozycję z leżącej do siedzącej. A jeśli cokolwiek niepokoi rodziców, najlepiej udać się do lekarza z niemowlęciem.
W procesie rozwoju dziecka na wszystko przychodzi czas. Są pewne reguły i wytyczne, którymi opiekunowie powinni jedynie się podpierać, gdyż rozwój dziecka jest bardzo indywidualny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here