Na co należy zwrócić uwagę wybierając łososia?

Wprowadzenie łososia do diety jest opłacalne ze względu na korzyści dla organizmu. Aby mięso dostarczało nam jak najwięcej kwasów omega-3, witamin i cennych mikroelementów, powinno być świeże. Na co zwrócić uwagę wybierając rybę?

Tusza łososia

Łososia najczęściej kupujemy w formie filetów, jednak zdarza się również, że potrzebujemy ryby w całości. Wbrew pozorom ich ocena świeżości jest dość łatwa. Wiele powie nam spojrzenie głęboko w oczy łososia, które powinny być wypukłe i błyszczące. Nie warto kupować ryby, której skrzela są pozbawione intensywnej barwy, łuski nie przylegają dokładnie do skóry. Niepokój powinna także wzbudzić nadmierna zawartość nieprzyjemnego w dotyku śluzu, choć należy pamiętać, że każda ryba jest śliska. Ponadto warto poznać pochodzenie łososia, jeśli mamy taką możliwość.

Łosoś wędzony i świeże filety

Świeży łosoś w formie filetów będzie z oczywistych względów pozbawiony powyższych oznak. Wówczas wskazówką powinna być jedności i sprężystość mięsa, które po przyciśnięciu wraca do pierwotnej pozycji. Takiego testu nie przeprowadzimy jednak na cienkich wędzony w kawałkach. W ich przypadku należy kierować się datą przydatności. Ale to nie wszystko. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z całą rybą, czy z filetami, kluczowe znaczenie będzie miało jej pochodzenie. Sposób karmienia i warunki hodowlane odciskają wyraźne piętno na jakości i smaku mięsa. Natomiast standardy panujące w hodowlach są mocno zróżnicowane.

Ryby pochodzące ze sprawdzonych hodowli, gdzie w akwenach nie panuje tłok, a żywienie odbywa się z udziałem składników pochodzenia morskiego, charakteryzują się mięsem bogatszym w kwasy omega-3 i inne cenne składniki. Uczciwy producent nie ma w tej kwestii nic do ukrycia. Dobry przykład stanowi firma MOWI dostarczająca łososie na nasze stoły od kilkudziesięciu lat. Skanując znajdujący się na opakowaniu kod QR, mamy szansę poznać całą historię konkretnej partii mięsa, łącznie z… rokiem urodzenia łososia. Więcej informacji na ten temat można zdobyć na stronie: mowisalmon.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here