Pieczątki – relikt PRL czy renesansowy smaczek?

0
1540

Pieczęcie były znane już wieki temu, kiedy ich zadaniem było przede wszystkim wskazanie odbiorcy, że korespondencja do niego kierowana jest oryginalnie zamknięta i poza nadawcą nikt nie miał do niej dostępu. Jeszcze niedawno pieczątki kojarzyły się głównie z pismami oficjalnymi i był charakterystycznym elementem pracy urzędniczej. Pismo nie opatrzone firmową pieczątką było nieważne i nikt nie liczył się z jego nadawcą. Dziś pieczątki i tusze do pieczątek mogą być zabawne, zrobione z naturalnych składników organicznych i zdobić np. ściany kamienic.

Trwały odcisk na papierze… nie tylko

Głównym zadaniem pieczątki jest pozostawienie na papierze trwałego śladu. Aby to uczynić zastosowany powinien być trwały tusz do pieczątek. Różnica pomiędzy pieczątką a pieczęcią jest więc taka, że pieczęć wymagała zastosowania dodatkowego elementu odbitki, w którym zapisane było np. nazwisko władcy czy herb rodu. Dzisiejsze pieczątki możemy dzielić ze względu na nośnik odbijający, ze względu na obudowę czy nawet ze względu na użyty w nich kolor tuszu do pieczątek. Jeszcze niedawno koloru pieczątek były ściśle związane z organem je wystawiający i tak czarny czy niebieski tusz do pieczątek stosowany był przez indywidualnych użytkowników, kolor czerwony zarezerwowany był dla urzędów i ważnych pism, zaś zielony tusz stosowany był w pieczątkach instytucji związanych z rolnictwem czy strażą graniczną. Dziś ten podział nieco się rozmył i właściwie tylko kolor czerwony zawsze oznacza ważną wiadomość w treści pieczątki.

O ważności pism opatrzonych pieczątką świadczy fakt, że jeszcze niedawno posiadanie własnej pieczątki było wymogiem w niektórych instytucjach państwowych, jeśli pismo miało dotyczyć instytucji czy firmy. Dziś pieczątka firmowa powoli odchodzi w zapomnienie i znacznie ważniejsze dla dokumentu jest jasne określenie jego nadawcy i odbiorcy. Znacznie częściej niż konieczność stosowania pieczątki jako element pisma, pieczątki spotykane są na murach kamienic i stanowią nowy element przestrzeni wielkomiejskiej, coś między muralem a plakatem.

Czy tusz do pieczątek może być nieszkodliwy?

W PRL stosowano bardzo zanieczyszczające środowisko, ale za to trwałe tusze do pieczątek. Zwykle były to wysokostężone związki, które co prawda zdolne były przetrwać na papierze latami, niestety z dłoni też ciężko je było zmyć, a do tego mogły powodować różne alergie, uczulenia lub choćby lekkie reakcje alergiczne. Dziś nie ma potrzeby stosowania tamtych fatalnych metod, bo tusz do pieczątek można zrobić samemu. Wystarczą do tego naturalne składniki, które powinniśmy z powodzeniem dostać w każdym hipermarkecie. Aby zrobić trwały i ekologiczny tusz do pieczątek wystarczy zaopatrzyć się w warzywa posiadające intensywne kolory jak burak czy kapusta i sokowirówka. Powstały sok musimy maksymalnie pozbawić wody i gotowe – trwały tusz do pieczątek, bezpieczny dla naszych dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here