Płacz dziecka

Niemowlaki wzbudzają u większości z nas pozytywne, ciepłe emocje. Małe szkraby są szczęściem i z radością witamy je na świecie. Ale dla wielu z nas małe dziecko kojarzy się głównie z płaczem. Dzieci płaczą, bo tak przekazują nam swoje potrzeby i emocje. Nie umieją powiedzieć co im dolega, czego potrzebują, jaki mają nastrój. To ich jedyny środek komunikacji. Czy zatem płacz dziecka powinien u nas wywoływać dreszcze na plecach? Niekoniecznie. Lepiej wsłuchać się w swoją pociechę i spróbować zrozumieć, co chce nam powiedzieć. Powodów płaczu może być kilka.

Potrzeby fizjologiczne

Płacz dzieckaPopłakujące dziecko, które mlaska i wkłada rączki do buzi sygnalizuje, że jest głodne. Kolejna porcja mleka powinna je uspokoić. Drugą po głodzie najczęstszą przyczyną płaczu jest pełna pieluszka. Dzieci często czują z tego powodu dyskomfort i głośno domagają się jej zmiany. Kolejnym powodem łkania może być źle dobrane ubranko. Jeśli maluchowi będzie za zimno albo za gorąco – będzie próbowało nam to przekazać. Podobnie jest z temperaturą w pomieszczeniu, w którym przebywa – powinna ona być odpowiednia, aby dziecko ani nie marzło ani nie było przegrzane.

Nadmiar emocji i nuda

Rodzice chcą dla dziecka jak najlepiej i czasami próbują mu przekazać i pokazać zbyt dużo, w zbyt krótkim czasie. Nadmiar bodźców może spowodować, że dziecko nie poradzi sobie z towarzyszącymi mu emocjami i głośno zaprotestuje. Pokazujmy niemowlakowi świat w taki sposób, aby nie poczuło się przytłoczone nadmiarem wrażeń. Ale uważajmy też aby nie przesadzić w drugą stronę – maluch może również płakać gdy się po prostu nudzi.

Płacz dziecka – dolegliwości zdrowotne

Bywa niestety czasami i tak, że dziecko płacze z powodu bólu. Jeśli niemowlę podkurcza nóżki i zanosi się płaczem, możemy mieć do czynienia z kolką jelitową. Ledwo skończą się kolki, po 4 miesiącu życia u dzieci zaczyna się ząbkowanie, które tez bywa dla nich bolesne.

Potrzeba bliskości

Gdy dziecko jest zdrowe i wszystkie jego podstawowe potrzeby są zaspokojone, a mimo to zanosi się płaczem – może chcieć nam przekazać, że nas po prostu potrzebuje. Maluchy potrzebują bardzo dużej bliskości z rodzicem czy opiekunem. Szczególnie pierwsze miesiące życia to czas, kiedy maluszek potrzebuje przytulania. Nie żałujmy im zatem czułości i miłości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here