Macierzyństwo, opisywane zazwyczaj jako jeden z najszczęśliwszych, a zarazem pełen obaw okres w życiu kobiety jest procesem pełnym niespodzianek. Przyszła mama monitoruje rozwój dziecka tydzień po tygodniu, za każdym razem odkrywając coś nowego. Zauważa każdy cień uśmiechu, cieszy się z sukcesów potomka- najpierw z pierwszych słów, kroków, w końcu dostanie się na studia, zdobycie wymarzonej pracy … Czy istnieje definicja określająca „matkę idealną” ? Odpowiedź wydaje się jasna- nie ma takiego określenia.

Rozwój dziecka tydzień po tygodniu – jak idealnie wychować dziecko?

Rozwój dziecka tydzień po tygodniuZacznijmy od tego, że samo słowo „idealny” nie ma większego odniesienia do rzeczywistości, biorąc pod uwagę chociażby kulturę, środowisko, w którym się wychowaliśmy czy różnorodność gustów. Wracając do naszej ” mamy idealnej”- wiadomym jest, że z założenia każda z matek stara się wychowywać, dbać i wspomagać rozwój dziecka jak najlepiej. Czy Pani Izabela, działaczka eko, artystka z powołania, która wykluczyła z diety małej Zosi mięso jest lepszą bądź gorszą mamą niż Pani Ewa, kucharka od zawsze, stawiająca na polski, tradycyjny obiad z buraczkami i kotlecikami włącznie ? Porównywanie chociażby diety dziecka w kontekście dobrego/ złego wychowania jest nonsensem.

Takie i podobne spory można zauważyć na forach internetowych, gdzie Kaśka przez Baśkę stara się „wyciągnąć swoje na wierzch”, przedstawiając siebie jako matkę wszechczasów, dietetyczkę i lekarkę w jednym: ” Jak to? Dajecie dzieciom do zabawy plastikowe klocki? Mój Kubuś korzysta tylko i wyłącznie z drewnianych i certyfikowanych zabawek!”, ” Chyba mało wiesz o zagrożeniach w czasie ciąży skoro pozwalasz sobie na ćwiczenia”, ” Ale jak to nie szczepisz dziecka?!”, i tak dalej …

Jak znaleźć złoty środek?

Tak jak w wielu innych aspektach, najważniejszy jest… złoty środek. Przyszłe i obecne mamy: nie dajcie się zwariować, z dystansem podchodźcie do wszelakich nowinek a internetu nie traktujcie jako głównego czy (o zgrozo!) jedynego źródła wiedzy na tematy związane z waszymi maluchami. Nie porównujcie się z innymi- nikt nie jest nieomylny, a uśmiech dziecka jest największą nagrodą, jaką możecie dostać za trud włożony w wychowanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here