Waga niemowlaka

Każdy rodzic czekając na przyjście na świat swojego potomka powinien uzupełnić wyprawkę dla malucha. Wyprawka jest zbiorem różnego rodzaju akcesoriów, które będą potrzebne od momentu urodzenia dziecka poprzez kolejne miesiącach jego życia. Zgromadzenie wszystkich produktów wymaga uwagi i wielkiej koncentracji. Opiekunowie powinni zapoznać się z propozycjami innych rodziców oraz osób specjalizujących się w opiece nad maluszkami, aby móc spokojnie przyjąć na świat swojego szkraba. Aby nic nie pominąć, należy robić zakupy rozważnie oraz gromadzić rzeczy w odpowiednich grupach zgodnie z ich przeznaczeniem.

Najważniejszymi rzeczami, jakie będą potrzebne w pierwszych dniach i tygodniach życia to ubranka, pieluszki, pampersy, środki higieniczne do mycia ciała, kremy, oliwki, szczotki, szczoteczki, akcesoria do karmienia. Oprócz małych produktów, które używane są na co dzień, każdy rodzic powinien zadbać o to, by w jego wyposażeniu było nosidełko, wózek, fotelik samochodowy, wanienka do kąpieli, przewijak, termometr bezdotykowy, a także waga dla noworodków i niemowlaków. Ostatni z wymienionych produktów jest bardzo ważnym elementem wyprawki, gdyż pozwala w bezpieczny i szybki sposób ocenić masę ciała dzieciaczka.

Waga niemowlaka

Waga niemowlakaW pierwszym okresie życia dziecka trzeba zwrócić szczególną uwagę na wzrost i wagę niemowlaka. Dzięki obserwacji tych parametrów można ocenić czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy występują jakieś uchylenia.

Dzieci rodząc się niejednokrotnie mają różną masę ciała. Przyjęte normy to 2, 5 – 4 kilogramy. W kolejnych miesiącach życia masa ciała powinna się zwiększać. Mają na to wpływ spokojny tryb życia dziecka, które większość czasu spędzona śpiąc. Pozwala to nabierać odpowiedniej siły i wagi przez malucha. Średnie przybieranie na wadze przez niemowlaka, w pierwszych miesiącach życia, to 150 g tygodniowo.

Należy pamiętać, że waga niemowlaka zależna jest od jego wielkości podczas porodu i w stosunku do niej oceniać czy przyrost masy jest odpowiedni czy zaburzony. Nie należy porównywać wagi do innych niemowlaków, które są w tym samym wieku.

Aby ocenić czy dziecko prawidłowo przybiera na masie każdy rodzic powinien zapoznać się z tabelami i wykresami, które umożliwiają prawidłową ocenę stanu zdrowia i rozwoju dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here