Dziecko z autyzmem

Każdego roku na całym świecie rodzą się miliony dzieci, mnóstwo z nich ma szczęście, ponieważ rodzą się zdrowe. Każdego dnia jednak mnóstwo rodzin przeżywa osobistą tragedię, kiedy dowiadują się, że u ich dziecka zdiagnozowano chorobę nowotworową, cukrzycę lub niewydolność serca. Inna grupę nieszczęść stanowi zaburzenie ze spektrum autyzmu.

Dziecko z autyzmem

Dziecko z autyzmemDziecko z autyzmem jest wyjątkowe, jeśli chodzi o jego psychiczną i emocjonalną strukturę. Lekarze nie są pewni jego korzeni, jego powstawanie wiąże się jednak z genetyką. Rozwój autyzmu można zaobserwować już u małych dzieci. Mogą być one wycofane i nie chcieć nawiązywać kontaktów z innymi dziećmi. Często nie sygnalizują werbalnie ani gestami swoich potrzeb. To wszystko sprawia, ze opieka nad nim staje się trudna, wymagająca i niewdzięczna. Można sobie jednak z tym poradzić i otoczyć takiego malucha miłością,której bardzo potrzebuje. Można towarzyszyć mu podczas zabawy, ale nie być nachalnym i nie wymagać współpracy. Jest coraz więcej lekarzy specjalistów, którzy wiedzą jakie stosować metody, by ułatwić wychowywanie autystyka.

Zespół Aspergera

Jednym z interesujących zaburzeń ze spektrum autyzmu jest zespół aspergera. Osoby, które żyją z tym schorzeniem potrafią mieć wyjątkową pamięć lub genialny talent, często jednak nie potrafią normalnie funkcjonować i radzić sobie z wyzwaniami codziennego życia. Mogą mieć problemy z odczytywaniem emocji innych ludzi, a nasza twarz i ekspresje mimiczne nic nie będą jej mówiły o naszym rzeczywistym samopoczucia. Takie osoby nie mają bowiem rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, która tak pomaga w komunikacji. Mogą natomiast być geniuszami matematycznymi, pięknie malować czy odwzorowywać w głowie obraz, który widzieli zaledwie przez kilka sekund z dbałością o detale.

Pokazuje to jak bardzo niesamowity potrafi być nasz mózg, oznacza to, że ma on takie zdolności, ale u osób dotkniętych jakimś zaburzeniem dopiero widać pełne możliwości jego funkcjonowania. Do powstania autyzmu może się przyczynić wiele czynników, nie warto się jednak poddawać po usłyszeniu diagnozy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here