Gdzie powinien spać niemowlak

Przygotowanie kącika do spania dla dziecka czy też osobnego pokoiku, wcale nie jest tak bajecznie proste, jakby się mogło wydawać. Każda przyszła mama zastanawia się, jak stworzyć maluchowi najlepsze warunki do spania i przy tym, mieć pewność co do jego bezpiecznego snu. Pojawia się pytanie, czy dziecko powinno spać z rodzicami, czy w swoim pokoiku? Odpowiadamy na nie poniżej.

Czy niemowlak powinien spać w sypialni rodziców?

Jest to kwestia, można by powiedzieć sporna, ponieważ za każdym razem wzbudza wiele emocji. Rodzice nadal dzielą się na tych, którzy posiadają pokój razem z dzieckiem, śpią z nim w jednym łóżku oraz na tych, którzy kładą go do spania w osobnym pokoju. Sen niemowlaka w pierwszych miesiącach to kilkanaście krótkich drzemek lub kilka dłuższych. Dla rodziców oznacza to częste wstawanie. Dlatego przygotowanie dla dziecka specjalnego kącika do spania, nie wydaje się wcale złym pomysłem. Jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców pomaga wpis na www.mamaimaluch.pl, który wskaże, co będzie do tego potrzebne.

Niemowlę do spokojnego snu potrzebuje poczucia bliskości, ciepła, spokojnego i znajomego głosu, zapachu rodziców, dotyku oraz rytmicznego kołysania, takiego samego, jak miało w brzuchu. Dlatego też wielu rodziców decyduje się na spanie z dzieckiem w jednym łóżku. Niesie za sobą wiele zalet, przede wszystkim dzięki temu buduje się bliską i trwałą więź z maluchem. Noworodki czują się bezpieczniej przy mamie i są mniej zdezorientowane. Wspólne spanie zmniejsza również ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej.

Jeśli jednak spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest mało komfortowe, można zdecydować się na dostawkę lub przystawić łóżeczko ze zdjętym bokiem. Decydując się na taką opcję, można nadal korzystać z dobrodziejstw wspólnego spania i jednocześnie zyskać miejsce w łóżku. Możesz zatem spać spokojnie i nie martwić się o bezpieczeństwo dziecka.

Czy niemowlak powinien mieć osobny pokój?

Plusem osobnego pokoiku dla dziecka jest to, że zarówno rodzice, jak i maluch zyskują dodatkową przestrzeń. Jest to jednak trochę ryzykowne rozwiązanie, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia niemowlaka. Jak już wspomniano, w tym okresie potrzebuje on bliskości i ciepła rodziców. Ich brak powoduje niespokojny sen. Może to mieć również negatywny wpływ na laktację. Należy również mieć na względzie fakt, że w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka może dojść do zatrzymania oddechu lub ulewania pokarmu, co w konsekwencji może doprowadzić do zachłyśnięcia.

Dziecko może mieć osobny pokój, jednak niech stale korzysta z niego, dopiero gdy skończy pierwszy rok życia. Wtedy mija niebezpieczeństwo śmierci łóżeczkowej, ustają ulewania, a karmienie piersią nie jest już na takim porządku dziennym jak wcześniej. W tym wieku dziecko już nie budzi się tak często, a nawet przesypia całą noc.

Zatem decyzja o tym, gdzie będzie spało niemowlę, zależy tylko i wyłącznie od jego rodziców. Każdy maluch ma inny temperament, a jego sen przebiega inaczej.

[Głosów:7    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here