Prawidłowy rozwój i wychowanie dziecka to plan każdego rodzica. Jak doskonale wiemy, aby nasze dziecko dobrze się wychowywało, rosło mądre, chętnie uczyło się nowych rzeczy i poznawało nowe osoby, musi dostawać odpowiednie wzorce od dorosłych. Jeśli pozostawimy nasze dziecko same sobie i nie będziemy uczestniczyć w jego wychowaniu od najmłodszych lat, nie możemy oczekiwać, że w którymś momencie dziecko zwróci się do nas z miłością i ufnością. Takie relacje buduje się już od najmłodszych lat.

Gry i zabawy dla dzieci

Gry i zabawy dla dzieciGry i zabawy dla dzieci dostosowane do ich wieku i możliwości motorycznych i sensorycznych to bardzo ważna kwestia w ich rozwoju. Rodzice powinni zwracać uwagę na opakowania każdej gry, aby wiedzieć, czy pasuje ona do przedziału wiekowego ich dziecka. Każde dziecko jest oczywiście inne. Niektóre dzieci uwielbiają gry i zabawy zespołowe, jeszcze inne wolą bawić się same lub tylko z jednym przyjacielem. Każda opcja jest tak samo dobra, ale warto zachęcać dzieci do poznawania nowych rodzajów zabaw.

Gry i zabawy dla dzieci mają nie tylko sprawić, że rozładują one swoje napięcie i energię. Dodatkowy ważny czynnik, to oczywiście nauka. Nauka współdziałania i nauka rywalizacji. Dzieci mogą zobaczyć, że nie zawsze dając z siebie sto procent można spodziewać się zwycięstwa. Nie zawsze też najlepszy uczestnik zabawy zwycięży i jest najbardziej lubiany. Gry i zabawy dla dzieci odwzorowują w pigułce nasze dorosłe interakcje z innymi ludźmi. Dlatego warto i wręcz należy zachęcać dzieci w każdym wieku do wspólnych zabaw.

Zabawa w domu

Naturalnie jeśli pogoda za oknem nie sprzyja warto bawić się w domu. Nie każda gra i zabawa jest oczywiście możliwa do przeprowadzenia w pomieszczeniu, warto więc poszukać takiej, która zaangażuje dzieci do współpracy na jakiś czas i sprawi, że na przykład rodzice będą mogli trochę odpocząć.
Idealnie nadają się do tego gry zręcznościowe, polegające na budowaniu. Angażują one nie tylko małą motorykę, ale także wymuszają na dzieciach myślenie i przewidywanie. Nawet zwykłe budowanie wieży z klocków to przecież konstruowanie, tworzenie, przewidywanie. Ale aby nasze dziecko wiedziało jak to robić musimy poświęcić kilka chwil, aby mu to pokazać i nauczyć. A takie chwile zbliżają najbardziej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here