Wydatki na dziecko – czy rzeczywiście muszą być aż tak spore?

Wielu rodzicom wydaje się, że dziecko wiąże się z dużymi obciążeniami finansowymi i ciężko będzie je wychować przy niskich dochodach. Owszem, wiele przedmiotów, takich jak wózek, meble, czy solidne zabawki nie zawsze kupimy tanio, ale czasami po prostu nie warto oszczędzać.

Jakie czynniki mają wpływ na koszty wychowania dziecka?

Przede wszystkim wiek, nie da się ukryć, że im dziecko starsze, tym więcej rzeczy potrzebuje, nie chodzi tu jedynie o ubrania, ale o fakt, iż nasza pociecha zaczyna chodzić do przedszkola, do szkoły. Potrzebne są więc wszystkie niezbędne przybory i akcesoria, z wiekiem dziecku nie wystarczy też do zabawy zwykła grzechotka czy zabawka interaktywna. By móc się rozwijać potrzebne są innego rodzaju gry, czy zabawki, które korzystnie wpłyną na malucha.

Według aktualnych danych rodzina o przeciętnych dochodach wydaje około ¼ pieniędzy na dzieci, natomiast ludzie bogatsi mogą sobie pozwolić na większe wydatki, stąd tutaj pojawia się dość spora różnica – wydają nawet dwa razy więcej pieniędzy na swoje pociechy.

Dużo zależy także od miejsca, w którym mieszkamy. Niestety w dużych miastach ciężko jest o znalezienie taniego mieszkania, żłobka czy przedszkola. Istotne jest również to, czy wychowujemy nasze dziecko samodzielnie, czy razem z współmałżonkiem. Najważniejsza jest jednak ilość dzieci, które mamy na utrzymaniu – koszty przy jednym dziecku to zupełnie co innego, niż w przypadku dwójki czy trójki maluchów.

Wysokie ceny, czyli solidność i bezpieczeństwo

Są pewne wydatki, których nie da rady zmniejszyć, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie naszych maluchów. Należy do nich na przykład wózek: to coś, na której nie powinniśmy oszczędzać. Musi być wygodny, stworzony z solidnych i trwałych materiałów, odpowiednio wyposażony i przygotowany na wiele ewentualności, dzięki czemu nie będziemy musieli zamartwiać się każdym wyjściem na spacer lub wyjazdem. Taki wózek może kosztować około 2000 złotych, jednak jest to jednorazowy wydatek, który zapewni maluchowi wszystko, co niezbędne.

Kolejną sprawą jest kupno materaca i pościeli do łóżeczka malucha – też nie ma konieczności, by wymieniać je co pewien czas, dlatego wydatek około 500 złotych jest również jednorazowy. Wygoda naszego dziecka podczas snu i właściwa pozycja są niezwykle ważne dla jego zdrowia i kręgosłupa. Dlatego właśnie powinniśmy zaopatrzyć się w materac oraz pościel o właściwościach antyalergicznych, które przepuszczają powietrze i posiadają odpowiednią twardość.

Gdy maluch jest nieco większy i zaczyna chodzić, musimy zadbać o jego prawidłowy rozwój, wiąże się z tym zakup krzesełka do karmienia, chodzika, który pomoże w nauce chodzenia, rowerka biegowego czy innych zabawek, które zagwarantują maluchowi nie tylko rozrywkę, ale również nauczą nowych umiejętności. Tego typu akcesoria kosztują około 150 – 200 złotych, przy czym również musimy wziąć pod uwagę to, że jeden zakup na cały okres dzieciństwa wystarczy.

W jaki sposób możemy zaoszczędzić?

Istnieje wiele sposobów, by móc odłożyć trochę pieniędzy i zmienić nasze wydatki na dziecko. Warto zatem kierować się następującymi kwestiami:

  • Wielu rodziców przykłada wagę do tego, by wszelkie kosmetyki, pieluszki, czy inne środki pielęgnacyjne były markowe, bo tylko one są w stanie zapewnić dziecku właściwą ochronę – nic bardziej mylnego. Produkty, które najczęściej reklamowane są w telewizji niczym nie różnią się od tych, które są czasem nawet połowę tańsze, jest to typowy chwyt reklamowy. Nie znaczy to, że mamy wybierać produkty z najniższej półki i o niewiadomym składzie czy pochodzeniu.
  • Kolejny problem dotyczy kupowania ubrań. Nieważne, czy dziecko ma pół roku, czy sześć lat, w jego szafie i tak znajduje się tona ubrań: a to na specjalną okazję, a tutaj trzy komplety do chodzenia po domu, tu natomiast znajdziemy kilkanaście koszulek z krótkim rękawkiem. Niestety kupujemy zbyt duże ilości ciuchów, w których dziecko nie zdąży czasem pochodzić, ponieważ wyrasta z nich w mgnieniu oka. Zadbajmy więc o to, by jego szafa bogata była w naprawdę niezbędną ilość rzeczy. Racja, że w dzisiejszych czasach możemy niewiele wydać na porządne ubranka, jednak grosz do grosza…
  • Gdy nadchodzi moment, w którym maluch idzie do przedszkola lub szkoły zaczyna się wielka panika: ubrania, buty, strój na w-f, plecak, przybory szkolne, podręczniki… Owszem, musimy zaopatrzyć malucha w te wszystkie niezbędne rzeczy, nie musimy jednak sięgać po najdroższe przedmioty. Kwestią, w której nie powinniśmy oszczędzać jest plecak – dziecko zmuszone jest często do dźwigania niemałych ciężarów, musi mieć więc zapewnioną odpowiednią wygodę i jak najmniejsze obciążenie dla kręgosłupa. Można zatem wydać ponad 100 złotych na plecak, lecz jest to w pełni uzasadniona dbałość o jego zdrowie. Książki nie muszą być nowe, lecz używane, w bardzo dobrym stanie. Zeszytom wystarczy ładna, kolorowa okładka, a nie usztywniona i z postacią z bajki lub trójwymiarowa. Natomiast kredki, pióro i reszta przyborów dostępne są w niskich cenach, a są dobrej jakości.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here