Modelarstwo – jak zacząć przygodę ze składaniem modeli?

0
1215

Modelarstwo, czyli sklejanie modeli różnego rodzaju pojazdów takich jak samoloty, statki czy samochody to bardzo ciekawe i zajmujące hobby, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To taki rodzaj rozrywki, która łączy pokolenia, daje mnóstwo satysfakcji, ale też wymaga dużo cierpliwości i wytrwałości. Od czego zacząć więc przygodę ze składaniem modeli, aby się nie zniechęcić i poczuć prawdziwą radość z tworzenia niezwykłych modeli samolotów, miniatur statków czy też replik starych samochodów?

Pierwsze kroki w świecie modelarstwa

Aby już na wstępie nie dać się zaskoczyć potencjalnym przeciwieństwom, jakie mogą się pojawić, kiedy po raz pierwszy usiądziemy do sklejania modelu, warto przygotować się merytorycznie, zapoznać z charakterystyką naszego modelu, ale co najistotniejsze, skompletować niezbędne akcesoria. Modelarstwo polega na odtwarzaniu prawdziwych obiektów w znacznym pomniejszeniu. Możemy podzielić modelarstwo ze względu na materiał modelu, z jakim mamy do czynienia i tak wyróżniamy modelarstwo zapałczane, plastikowe, a także kartonowe. Najczęściej w tego typu modelarstwach tworzymy modele statyczne. Istnieją oczywiście bardziej rozbudowane rodzaje modelarstwa, jak modelarstwo RC (radio control), umożliwiające tworzenie modeli, które latają, pływają lub jeżdżą. Jeżeli jednak dopiero zaczynamy zabawę ze składaniem modeli, znacznie łatwiej będzie zacząć od tych prostych, statycznych.

Jakie akcesoria przydadzą się do sklejania modeli samolotów i innych pojazdów oraz budowli?

W zależności od tego, jaki rodzaj modelu planujemy składać, będziemy potrzebować nieco innych narzędzi. Przykładowo plastikowe modele samolotów do sklejania będą od nas wymagać zaopatrzenia się w cążki, nożyk z wymiennym ostrzem, pilniczek, pęsetę oraz zestaw pędzli. Niektóre modele wyposażone są w zestaw farb i klej do pomalowania gotowego modelu, jednak nie wszystkie, dlatego, może się okazać, że, będziemy musieli dokupić je na własną rękę. Dobrze mieć również pod ręką rozcieńczalnik, w razie konieczności naniesienia poprawek na pomalowany model. Przed przystąpieniem do sklejania modelu zadbajmy również od wygodne i dobrze oświetlone miejsce do pracy. Modele samolotów, statków, pojazdów czy pociągów składają się z dość małych elementów, dlatego bardzo ważne, abyśmy mieli czystą, przejrzystą i jasną przestrzeń od ich składania, pomoże to uniknąć niepotrzebnych frustracji już na początku. Jeszcze jedną, bardzo ważną kwestią, o której musimy pamiętać, to to, że modelarstwo ma być dla nas przyjemnością, dobrą zabawą i chwilą relaksu. Jeżeli więc z jakiegoś powodu nam nie idzie, zdecydowanie lepiej jest odłożyć prace z modelem na kolejny dzień i zacząć w dobrym humorze, niż niepotrzebnie frustrować się i pogarszać swój nastrój.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here