O zaletach układania puzzli

Puzzle to rozrywka, której prawdopodobnie doświadczył każdy z nas. Nad ich układaniem można spędzić wiele godzin. Jest to także świetny pomysł na spotkanie z przyjaciółmi oraz rodziną. Można wspólnie poświęcić się układaniu wszystkich elementów oraz ich dopasowywaniu. Ponadto, układanie puzzli oddziałuje w sposób korzystny na umysł i jego najważniejsze funkcje kognitywne. Może poprawić działanie pamięci, pomóc w problemach z koncentracją oraz hiperaktywnością. Warto też podkreślić, że układanie puzzli to po prostu rozrywka, która dostarcza przyjemności wraz z każdym kolejnym puzzlem wciśniętym na swoje miejsce. Poniżej udzielamy porad dedykowanych do osób, które planują zakup puzzli. Dowiesz się na jakie cechy dostępnych produktów zwrócić uwagę oraz po czym poznać puzzle dobrej jakości od ich słabszych odpowiedników. 

O korzyściach z układania puzzli – słów kilka 

Układanie puzzli uchodzi za wartościowe ćwiczenie mózgu. Pozwala na trening podstawowych zdolności, istotnych w codziennych funkcjonowaniu. Dlatego do układania puzzli zachęca się już małe dzieci. Dedykowane dla nich zestawy, złożone z kilku elementów, to świetne wprowadzenie w ten niezwykły typ rozrywki. Ponadto, puzzle pełnią funkcję w terapii osób z różnego typu zaburzeniami. Są także stosowane w walce z objawami demencji oraz innych problemów typowych dla osób starszych. 

Układanie puzzli angażuje wyobraźnie oraz pobudza kreatywność. Zarazem, wymaga zastosowania myślenia logicznego i analitycznego. W rezultacie różne połączenia pomiędzy neuronami są angażowane w trakcie układania. Jak wskazują specjaliści, regularne układanie puzzli może zwiększyć wydajność mózgu, poprawić jego metabolizm oraz zwiększyć pojemność komórek mózgowych. 

Ponadto, układanie puzzli może poprawić działanie pamięci. Dotyczy to zarówno pamięci roboczej, czyli wykorzystywanej na czas różnego typu krótkich zajęć, jak i pamięci długiej. Warto też podkreślić, że puzzle wymagają aktywności wzrokowej i przestrzennej, co stanowi dodatkowe źródło bodźców i stymulacji dla mózgu.

Puzzle dla dorosłych i dzieci 

Wybierając puzzle dla dorosłych, należy kierować się odmiennymi kryteriami niż wybierając puzzle dla dzieci. Przede wszystkim – główną cechą odróżniającą będzie poziom trudności oraz ilość elementów do ułożenia. Układanki dedykowane dla dorosłych posiadają kilkaset lub kilka tysięcy elementów. Puzzle dla dzieci mogą natomiast zawierać ich zaledwie kilka lub kilkanaście (puzzle dla dzieci w wieku 3-6 lat) lub też nieco więcej. 

Drugą cechą odróżniającą jest przedstawiony na powierzchni puzzli obraz. Produkty dedykowane dla dorosłych to przede wszystkim różnego typu reprodukcje dzieł sztuki, orientalne i atrakcyjne krajobrazy, a także inne, mniej lub bardziej popularne, motywy. Puzzle dla dzieci częściej przedstawiają postaci animowane, sceny z bajek oraz magiczne krajobrazy. 

Ważny jest także rozmiar elementów oraz stopień ich zróżnicowania. Układanki dla dzieci mają zazwyczaj większe elementy, a ich kształty są ujednolicone. Układanki dla dorosłych są bardziej wymagające, mogą posiadać nie tylko klasyczne kształty, ale również fragmenty z dodatkowymi nacięciami lub wypukłościami. Ponadto, układanki naprawdę dużych rozmiarów – zawierające kilkanaście tysięcy elementów – są złożone z puzzli niezwykle małych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here