Usypianie niemowlaka bez stresu

Zdrowy, regenerujący sen jest szczególnie ważny w przypadku niemowląt. Jest to jedna z podstawowych potrzeb małych dzieci, równie istotna, jak jedzenie i zapewnienie bliskości opiekuna. Wielu rodziców jednak zmaga się z ogromnymi problemami związanymi z usypianiem dziecka. Spędza to sen z powiek nie tylko niemowlętom, ale i rodzicom. Świeżo upieczeni rodzice codziennie zadają sobie pytanie: czy istnieją skuteczne sposoby na uśpienie noworodka ? Odpowiedzią na tego typu problemy jest zapewnienie odpowiednich warunków do zaśnięcia. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, a usypianie dziecka będzie łatwe i przyjemne.

Relaks i wyciszenie

Kiedy przychodzi pora wieczornego snu, warto zastosować tzw. wieczorny rytuał. Składa się on z trzech elementów. Najpierw kąpiemy niemowlę, co rozluźni i głęboko odpręży jego ciało. Jest to pierwszy z etapów wieczornego rytuału. Należy pamiętać o odpowiednio dobranej temperaturze wody w wanience, którą sprawdzimy przy pomocy termometru bądź zanurzenia w wodzie wewnętrznej części okolicy łokcia, gdzie skóra jest najdelikatniejsza. Warto zastosować też łagodne i bezpieczne preparaty do kąpieli, o przyjemnym dla dziecka zapachu, które spełnią nie tylko funkcje myjącą, ale również pomogą dziecku się wyciszyć. Zmysł powonienia niemowlaka jest bardzo wyczulony, dlatego należy wybierać tylko delikatne i sprawdzone kosmetyki, przeznaczone specjalnie dla małych dzieci.

Po regenerującej kąpieli należy przystąpić do masażu. Nawet malutkie dzieci uwielbiają dotyk, który zaspokaja ich potrzebę bliskości i bezpieczeństwa. Rodzice z kolei uczą się odpowiednio reagować na sygnały wysyłane przez dziecko, co buduje i wzmacnia więź między nimi. Udowodniono, że regularny masaż wpływa pozytywnie także na odporność dziecka na choroby i jego ogólne zdrowie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne). Wystarczy, że temperatura panująca w pomieszczeniu będzie komfortowa, a nasza pociecha pokocha masaż wykonywany po każdej kąpieli i z czasem będzie sama się go domagała. Masowanie małego ciałka będzie jeszcze przyjemniejsze, jeśli użyjemy specjalnego, delikatnego mleczka o przyjemnym, łagodnym zapachu.

Trzecim etapem jest usypianie niemowlaka, które po relaksującej kąpieli i delikatnym, przyjemnym masażu będzie szybkie, bezproblemowe i bezstresowe. Warto zadbać tutaj o bliski kontakt z dzieckiem — nie pozostawiajmy go samego w łóżeczku. Przy kochanej osobie niemowlę zaśnie znacznie szybciej, a sam sen będzie trwał dłużej. Skuteczne usypianie noworodka wymaga zapewnienia odpowiedniej atmosfery. Zadbajmy o to, aby było cicho, spokojnie i ciepło. Można włączyć również spokojne kołysanki. Nie puszczajmy ich jednak zbyt głośno — wystarczy cicha muzyka w tle.

Wszystkie te etapy składają się na tzw. wieczorny rytuał, który z pewnością pomoże rodzicom wprowadzić ich pociechę w głęboki, relaksujący i regenerujący sen, tak ważny dla harmonijnego rozwoju dziecka. A gdy niemowlę już uśnie, również rodzice będą mogli odpocząć i nabrać sił.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here