Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Muzyka łagodzi obyczaje – to fakt. Ma jednak jeszcze wiele innych fantastycznych zalet, z których korzystają szczególnie maluchy. Jaki wpływ na rozwój dziecka ma muzyka i jak z niej korzystać? To wszystko już za moment.

Z muzyką od najmłodszych lat

Wiele mam podczas okresu ciąży słucha namiętnie Chopina, Mozarta, czy Beethovena. Muzyka klasyczna w tym czasie ma niezwykły wpływ na rozwój komórek nerwowych. Prawda czy mit? Nie zaszkodzi spróbować. Rola muzyki we wczesnym dzieciństwie jest nie do przecenienia. Gra niesamowitą rolę w rozwoju emocjonalno-społecznym i ruchowym, a także podczas specjalistycznych terapii.

Co daje nam muzyka?

Zalety muzyki można wymieniać w nieskończoność. Najważniejsze z nich to:

– kształtowanie pamięci aktywnej,

– ćwiczenie podzielności uwagi,

– wspomaganie wyobraźni,

– poprawa koncentracji,

– podnoszenie pewności siebie,

– nauka współdziałania w grupie,

– polepszaniu równowagi, funkcji motorycznych oraz odpowiedniej postawy ciała.

Z muzyką każdego dnia

Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje, ale także wzmacnia poczucie radości, niweluje smutek, dodaje odwagi. Dla dziecka znaczenie ma także rodzaj muzyki. Łagodne rytmiczne utwory mają zbawienne działanie na samopoczucie i wyspokojenie. Energiczna pełna różnorodności melodia pobudza energetycznie i pozwala wyładować złe emocje. Wpływ muzyki na rozwój dziecka ma więc wiele obliczy i warto korzystać z tego dobrodziejstwa każdego dnia.

Pomoce do ćwiczeń z muzyką

Wiedząc, jak muzyka wpływa na rozwój dziecka, warto także pomyśleć o dodatkowych atrakcjach. Sprawią one, że nawet najbardziej oporne dzieci oddadzą się w pełni sile dźwięku. Jedną z największych zachęt dla maluszków jest możliwość stworzenia własnego koncertu. W tym pomogą oczywiście wszelkie instrumenty – bębenki, marakasy, dzwonki, czy tamburyny. Jest ich bez liku, więc każde dziecko znajdzie coś dla siebie.

Specjalistyczna terapia z muzyką

Muzyka ma również działanie terapeutyczne. Wiedzą o tym specjaliści korzystający z profesjonalnych narzędzi Musicon sprzedawanych w sklepie Moje Bambino. Niezwykły wynalazek umożliwia terapię indywidualną i prowadzenie zajęć grupowych. Zawarte w Musicon instrumenty pozwalają na wymyślanie przeróżnych kompozycji dźwiękowych. Szczególnie istotny jest w terapii dzieci z upośledzeniem umysłowym i ze spektrum autyzmu. Jest to idealny instrument do przedszkoli i placówek terapeutycznych, które wspomagają rozwój dziecka przez muzykę. Urządzenie ma długą gwarancję oraz materiały szkoleniowe, dzięki czemu każdy nauczyciel z łatwością poradzi sobie z metodyką pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here