zabawy dla dzieci w domu

Podczas czasu wolnego możemy spędzić z dzieckiem bardzo przyjemnie czas, wykorzystując do tego przeróżne zabawy dla dzieci w domu. Dla chłopczyka lub dziewczynki sposób, w jaki będziemy spędzać z nim czas będzie się nieco różnił, tak samo, jak zabawy będziemy dobierać zależnie od wieku pociechy. Musimy zwrócić także uwagę na zainteresowania dziecka, aby jak najbardziej to możliwe pobudzić jego wyobraźnię.

Zabawy dla dzieci w domu

zabawy dla dzieci w domuJedną z ciekawych rozrywek dla małej dziewczynki lub chłopczyka w wieku od około jednego roku będzie tzw. budowanie bazy. Najprościej tłumacząc jest to zabawa, w której z krzeseł, poduszek, koca, pufy oraz wielu innych przedmiotów buduje się pomieszczenie, w którym maluchowi można czytać książki, bawić się z nim lalkami albo samochodzikami. Musimy pamiętać, że tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dla dziecka starczego niż trzy lata ciekawą zabawą może być tworzenie instrumentów ze wszystkiego co wpadnie mu do głowy. Przyrządu muzyczne można tworzyć na przykład z kartonu po butach i gumek recepturek, z rolki po papierze, z ołówka i odwróconych pudełek oraz z wielu innych rzeczy codziennego użytku. Kolejną bardzo intrygującą zabawą dla dzieci już nieco starszych, bo w wieku od pięciu do nawet siedmiu lat jest gra „prawdziwa historia”, podczas której opowiadamy dwie wymyślone historie, a jedną prawdziwą. Zadaniem dziecka jest zgadnięcie, które z opowiadań jest prawdziwe. Później następuje zamiana kolejki i wtedy pociecha wymyśla historyjkę, a to my zgadujemy, która jest prawdziwa.

Bardzo ciekawym sposobem na rozrywkę dla starszego dziecka w domu jest tzw. „gra w ciepło zimno” lub „poszukiwanie skarbów”. Zadaniem w tej zabawie jest odnalezienie skarbu, dla zachęty możemy ukrywać słodycze, które chowamy w pokoju. Następnie za pomocą strzałek i zagadek możemy pokazać dziecku drogę do nagrody. Kolejnym sposobem wykonania tej gry jest mówienie przez jedną osobę, która schowała skarb ciepło lub zimno, w zależności od tego, gdzie znajduje się ukryta rzecz.Każda z tych gier pobudza wyobraźnię i daje dużo radości. Musimy pamiętać, że te gry wykorzystać możemy również w szerszym gronie dzieci.

Oglądanie bajek i programów edukacyjnych

Ale zabawa nie będzie przecież wypełniała całego dnia z życia naszego dziecka. Przychodzi bowiem zawsze takie moment, kiedy trzeba odpocząć i się nieco wyciszyć. Wówczas możemy włączyć naszemu dziecku telewizję. Warto jednak by dziecko oglądało tylko wartościowe bajki i programy. Obecnie można korzystać z kanałów telewizyjnych, które są dedykowane dzieciom i znajdziemy tutaj tylko bajki. Warto również, aby nasze dzieci oglądały programy edukacyjne odpowiednie do ich wieku. Oczywiście nie musimy się ograniczać do oferty telewizyjnej. Mnóstwo bajek i programów dla dzieci znajdziemy również w internecie.

Czytanie książek

Warto również, aby nasze dzieci czytały książki. Na tym etapie życia, kiedy jeszcze nie potrafią samodzielnie czytać, możemy je wyręczyć i czytać im bajki na głos. Ważne aby robić to regularnie. Najlepiej codziennie tuż przed snem warto dziecku czytać chociaż przez pół godziny. Oczywiście dziecko na początku niewiele będzie rozumiało. Z czasem jednak, kiedy jego mowa będzie się rozwijać, dziecko zacznie rozumieć poszczególne słowa i zdania. Dlatego takie czytanie ma duże znaczenie dla rozwoju mowy u dziecka, a także postępów w nauce czytania. Kiedy już nasze dziecko zdobędzie umiejętność czytania warto zachęcać je do obcowania z książkami. Przede wszystkim podsuwajmy dziecku ciekawe lektury. Niech to będzie odtrutka na ciężkostrawny kanon lektur szkolnych. Obecne wśród dzieci bardzo popularna jest literatura fantastyczna. Warto wiec zaproponować dziecko czytanie pozycji z tego właśnie rodzaju literatury.

Wspólne przyrządzanie posiłków

Jak można jeszcze zapewnić dziecku świetną zabawę w domu? Zaproś swoje dziecko do pomocy przy przyrządzaniu domowych posiłków. Wówczas na pewno nie będzie narzekać na nudę. Oczywiście musisz zachować maksymalną ostrożność. Pilnuj aby twoje dziecko nie miało w ręce noża, nie może również obsługiwać kuchenki gazowej. Ale przecież może przykładowo polecić dziecku ulepienie ciasta i jego rozwałkowanie, wymieszanie sałatki, układanie warzyw na kanapce i wiele innych lekkich i w pełni dla dziecka bezpiecznych czynności w kuchni. Dzięki temu twoje dziecko szybko będzie się uczyć samodzielności. Dziecko może ci również pomagać w sprzątaniu. Muszą to jednak być czynności lekkie i nieskomplikowane, a także bezpieczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby twoje dziecko choćby pozamiatało podłogę, czy też wyczyściło blat kuchenny. Warto angażować nasze dzieci do takich prostych prac domowych. Wówczas nie będzie się nudzić i wiele się nauczy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here