Zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym

W ramach standardowego programu edukacyjno wychowawczego, jakie prowadzi każde przedszkole, rytmika organizowana jest przynajmniej raz w tygodniu i to bez względu na wiek dziecka. Na czym właściwie polegają takie zajęcia? Czy rzeczywiście są niezbędne i jaki jest ich efekt? O tym piszemy poniżej.

Rytmika to zajęcia ogólno rozwojowe, na których szczególny nacisk kładzie się na rozwój motoryki ruchowej. W ramach programu dzieci tańczą, śpiewają, grają w gry zespołowe, uczą się gry na wszelakich instrumentach, a podczas wszelkiego rodzaju aktywności towarzyszy im muzyka. O tym, jak ważne jest umuzykalnianie maluchów doskonale wiedzą pedagodzy ze specjalnymi kwalifikacjami. To właśnie oni mogą prowadzić rytmikę. Okazuje się, że nie są to zajęcia, które może prowadzić każdy opiekun, do tego niezbędne są specjalne kompetencje i nie chodzi tylko o umiejętność czy dostosowanie do pracy w grupie przedszkolaków.

Zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym, muszą być dopasowane do etapu ich rozwoju. Mają bawić, ale również uczyć. Wszystko odbywa się poprzez aktywność motoryczną, uwaga skupiona jest też na koncentracji i pamięci. Ćwiczony jest rytm, kondycja, pobudzane zostają zmysły. Rytmika uczy też pracy w zespole, a nawet zdrowej rywalizacji.

Dla dzieci to przede wszystkim zabawa, ale właśnie w ten sposób nauka przebiega najsprawniej. Nie ma wątpliwości, że kilkulatki uwielbiają się ruszać, a same zajęcia mogą być traktowane jak W-F w doskonałej formie.

Program zajęć rytmicznych zależy od ustaleń każdego przedszkola. To nauka stylów tanecznych, ale również kółka aktorskie, recytatorskie czy sportowe. Podczas rytmiki odbywają się próby do przedszkolnych przedstawień z udziałem dzieci.

Co ważne, zajęcia z rytmiki prowadzone są w ramach standardowego programu prowadzonego w placówce przedszkolnej. Nie są to zajęcia dodatkowo płatne, ale przebiegają w ramach comiesięcznych opłat stałych. Rytmika organizowana jest w godzinach, w których w przedszkolu obecna jest największa liczba dzieci. Nie można traktować rytmiki jako zajęcia dodatkowe tylko dla chętnych. Udział w nich biorą wszystkie maluchy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here