Zabawki Montessori

Każdy z nas mając na myśli edukację, zazwyczaj kojarzy ją tradycyjnie. Jest to rozwiązanie znane od lat. Szkolne klasy, w których ławki poustawiane są w rzędzie oraz wzrok dzieci skierowany jest w stronę nauczycielki, która stoi przy tablicy. Jednak przyjrzymy się dzisiaj innej formie podejścia pedagogicznego, jakim jest metoda Montessori.

Zabawki Montessori

Zabawki MontessoriRóżnice między tradycyjną metodą edukacji a Montessori zauważalne są od razu. W przypadku takiej metody nie ma już znanych z tradycji szkolnych klas z ułożeniem ławek w rzędy. Nie spotkamy się również ze sztywnymi szablonami, według których nauczyciel prowadzi lekcje. W tym modelu nauki wszystkie zajęcia są wspólnie prowadzone przez dzieci. Dobierane są one w grupki, w których część pracuje standardowo przy stole a reszta, jeśli tak im wygodniej pracują na podłodze. Dzieci w różnych przedziałach wiekowych wspólnie pracują nad projektami. Głównym zamiarem takiego rozwiązania jest chęć wyrobienia w dzieciach samodzielności oraz adaptacji w społeczeństwie. Dzięki takiemu zastosowaniu, że dzieci w dobieranych grupach są różnego wieku, mogą czerpać niesamowite korzyści. Młodsze dzieci mają możliwość wypytania oraz otrzymania wskazówek od tych starszych co wpływa na ich rozwój.

Zabawki pozwalają pobudzić aktywność

Oczywiście taka metoda nie polega jedynie na wspólnych zajęciach prowadzonych w grupkach. Z pomocą przychodzą również zabawki Montessori, przy pomocy których możemy rozwijać zmysły u dzieci w zaciszu własnego domu. Zabawki tego typu zawsze dostosowywane są do wieku dziecka. Pozwalają one na pobudzenie u dziecka chęci do aktywności czy rozwijania kreatywnego myślenia. Nie znajdziemy w nich żadnego elementu, który wykonywane jest za dziecko. Więc nie znajdziemy w przypadku takich zabawek żadnych świecących elementów czy wydających dźwięki. Duży nacisk jest kładziony na wyrabianie u dziecka samodzielności, co pozwala na indywidualny rozwój dziecka.

Jeśli przedstawiona metoda edukacji wzbudziła u ciebie zainteresowanie, ale nie posiadasz pewności, że będzie odpowiedzialna dla twojego dziecka w pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zamysł tej metody oraz filozofia twojego dziecka są spójne. Dodatkowo w celu upewnienia się również możesz skontaktować się z przedstawicielami placówki, w których stosowana jest wspomniana metoda.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here