Dla dzieci w każdym wieku zabawa ma istotne znaczenie nie tylko jako rozrywka, ale również jako element rozwoju i nauki. Ważne jest wiec aby nasze dziecko miało pod ręka odpowiednie zabawki. Wśród zabawek najbardziej popularne od lat są klocki dla dzieci. Występują w różnych postaciach, wykonane są też różnych materiałów. Bawią i uczą wspomagając rozwój dziecka. Trzeba też pamiętać o wyborze odpowiednich klocków do wieku naszego dziecka, zgodnie z jego umiejętnościami manualnymi i analitycznymi. Jakie więc klocki wybrać? Które będą najlepsze dla naszego dziecka? Wybór wbrew pozorom nie jest taki prosty. Dużo zależy od wieku dziecka. W poniższym artykule spróbujemy nieco naświetlić ten problem.
Klocki dla dzieci
Przede wszystkim klocki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane rodzaje to klocki drewniane i plastikowe. Klocki plastikowe najczęściej są wciskane. Można z nich budować skomplikowane konstrukcje na podstawie załączonych instrukcji. Klocki drewniane najczęściej nie są łączone i służą do stawiania dowolnych konstrukcji.
Jakie klocki wybrać dla naszego dziecka? Wszystko zależy od wielu w jakim jest nasza pociecha. Dla niemowlaków polecamy klocki z w miarę miękkich materiałów. Niemowlęta lubą zabawki ściskać i również gryźć. Dobrym rozwiązaniem będą w tym wypadku klocki z gąbki. Kiedy dziecko wyjdzie już z okresu niemowlęcego można podawać mu do zabawy coraz bardziej skomplikowane zestawy klocków. Najpierw drewniane klocki nie łączone aż po klocki do budowanie złożonych struktur według załączonych instrukcji.
Paroletnie dziecko będzie w stanie zbudować skomplikowane przestrzenne struktury jak na przykład domek z rozkładem wewnętrznych pomieszczeń. Tutaj już musimy zakupić klocki wymagające konkretnych umiejętności od dziecka.
Zalety zabawy klockami
Dlaczego zabawa klockami jest dziecku tak bardzo potrzebna. Przede wszystkim to zabawa bardzo rozwijająca. Układanie klocków uczy dziecko precyzyjnego myślenie. Rozwija również u niego zdolności manualne. Również bardzo istotne jest to co dziecko próbuje z klocków ułożyć. Najczęściej jest to obraz czegoś co dziecko widziało w otaczającej rzeczywistości lub tez w bajkach czy na obrazkach. Takie przekładanie obrazów z głowy na budowlę z klocków w znacznym stopniu rozwija wyobraźnię dziecka.
Do ułożenia czegokolwiek z klocków dziecko musi się maksymalnie skoncentrować i wykazać się dużą dozą cierpliwości. I właśnie zabawa z klockami idealnie nadaje się do rozwijania tych właśnie cech i umiejętności. Dzięki układaniu klocków dziecko uczy się również systematyczności. Tworzenie konstrukcji z klocków wymaga również intensywnego myślenia. Dzięki temu dziecko rozwija i kształtuje swój intelekt. Odpowiednie dopasowywanie różnych rodzajów klocków i dbałość o to, aby budowana konstrukcja była trwała i sensowna, angażuje mózg dziecka w stopniu maksymalnym.
Klocki lego są dla dzieci od ilu lat?
A są może klocki łączone drewniane?
JAkie klocki polecacie dla dziecka 1,5 rocznego?