drugie dziecko

Zmiany jakie nastąpiły w świadczeniach socjalnym po wprowadzeniu programu 500 plus sprawiły, że coraz więcej par decyduje się na drugie dziecko. Wydaje się wiec, że ta reforma PIS-u ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dzietności Polek i w przyszłości może zahamować postępujący obecnie trend starzenia się polskiego społeczeństwa. Jednak decyzja o drugim dziecku nie powinna być podejmowana tylko i wyłącznie ze względu na dodatkowe świadczenia. One mają pomóc a nie być celem samym w sobie. Matka, aby podjąć decyzję o drugim dziecku, musi rozważyć szereg czynników uwzględniających stan swojego zdrowia, charakter pierwszego dziecka, warunki mieszkaniowe i finansowe i wiele innych. Kiedy zdecydować się na drugie dziecko? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć z poniższym artykule.

Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Decyzja o podjęciu starań o drugie dziecko powinna być poprzedzona wnikliwą analizą. Jakie czynniki powinni wziąć pod uwagę rodzice? Przede wszystkim musza się zastanowić czy tak naprawdę chcą jeszcze jednego dziecka. Nie bowiem nic gorszego dla dzieci, kiedy są niechciane. Dlatego rodzice musza być absolutnie przekonani co do tego, że chcą powiększyć rodzinę. Za ty, podjąć ten krok przemawiają badania naukowców. Wykazali oni bowiem, że większe rodziny – czyli minimum dwójka dzieci – są szczęśliwsze i panuje w nich lepsza atmosfera. Są stworzone lepsze warunki do nauki i rozwoju. To wszystko przy założeniu, że nie mamy kłopotów finansowych. Rodzeństwo świetnie uczy kompromisów, niesienia pomocy i współdziałania. Jedynaki takich warunków do rozwoju nie mają.

Kiedy zdecydować się na drugie dziecko? Najlepiej kiedy nasza pierworodna pociecha skończy roczek lub dwa. Taka różnica wiekowa między dziećmi niesie ze sobą wiele plusów. Przede wszystkim można powtórnie wykorzystać ubranka pierwszego dziecka. Niewielka różnica wieku sprawi, że dzieci chętnie będą się razem bawiły i uczył ale także kłóciły i rywalizowały. Wydaje się jednak, że jest to lepsza sytuacja niż w wypadku, gdy różnica miedzy dziećmi jest znacznie większa. Wówczas może wystąpić problem z akceptacja a na dodatek dzieci raczej nie będą razem się bawiły i każde zamknie się w swoim świecie.

Państwo wspomaga rodzinę

Dzięki programowi 500 plus polskie rodziny coraz częściej i śmielej podejmują decyzję o drugim dziecku. Taki zastrzyk finansowy choć wydaje się niewielki ma jednak niebagatelne znacznie dla domowych finansów. Dobre zmiany zaszły również w kwestii możliwości sprawowania opieki nad dziećmi. To, że również ojcowie mogą opiekować się dziećmi wykorzystując urlop tacierzyński umożliwia bardziej sprawiedliwy podział obowiązków w rodzinach. I jest to również bardziej elastyczne rozwiązanie dla par, w których to kobieta ma lepiej płatną pracę a mężczyzna może poświęcić się opiece nad dziećmi. Obecnie decyzja o drugim dziecku jest znacznie łatwiejsza niż było to jeszcze parę lat temu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here