Jednym z etapów nauki chodzenia u niemowlaków jest raczkowanie. Poprzedzone jest etapem pełzania. Kiedy dziecko raczkuje? Najczęściej między 8 a 11 miesiącem życia. Raczkowanie ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla nauki chodzenia ale również na całościowy rozwój dziecka.
Kiedy dziecko raczkuje
Kiedy dziecko raczkuje uczy się utrzymywać równowagę ciała oraz rozwija kondycję ruchową organizmu. U dziecka rozwija się postrzeganie przestrzeni i odległości. Raczkowanie wspomaga rozwój układu kostnego – kształtuje i stabilizuje kręgosłup. Korzystnie wpływa również na pracę mózgu – dziecko uczy się widzieć dwuocznie i słyszeć dwuusznie.
Aby pomóc dziecku w podjęciu pierwszych prób raczkowania powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki. Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie na podłodze dywanów. To idealne podłoże dla raczkującego malca. Oczywiście należy je utrzymać w nienagannej czystości. Panele i kafelki nie będą sprzyjały raczkowaniu, na dodatek nasz malec może się nieco potłuc przy nieuniknionych upadkach. Jeśli nie masz dywanu wystarczy kawałek wykładziny lub specjalna mata amortyzująca.
Jeśli dziecko ma problemy z raczkowaniem można mu w odpowiedni sposób pomóc. Dobrym pomysłem jest niepodawanie do rąk dziecku pożądanej przez niego zabawki, lecz jedynie przysunięcie na taką odległość, aby zachęcić je do raczkowania. Warto również pomagać dziecku w stosowaniu właściwej techniki raczkowania, czyli używania kończyn według właściwej kolejności w tzw. ruchu skrzyżnym. Dziecko podczas raczkowania powinno utrzymywać lekko uniesioną głowę. Trzeba również zwrócić uwagę na odpowiedni ubiór dla dziecka do raczkowania. Takie ubranie nie może krepować ruchów dziecka i powinno być maksymalnie elastyczne.
Bezpieczeństwo raczkującego dziecka
Przede wszystkim należy pamiętać, aby mieć pod stałą obserwacją dziecko, które raczkuje. Stworzenie idealnego podłoża do raczkowania w postaci miękkiego dywanu nie sprawi, że dziecko nie uderzy się w ścianę czy kant ławy lub stołu. Dziecko na tym etapie rozwoju jest bardzo ciekawskie i weźmie do ręki, a nawet do buzi każdy przedmiot, który znajdzie w swoim zasięgu. Należy wiec dochować wszelkiej staranność aby niemowlę nie mogło natrafić na przedmiot stwarzający dla niego zagrożenie. Trzeba również odpowiednio zabezpieczyć gniazdka elektryczne, kanty mebli, szuflady oraz zdjąć różne narzuty czy obrusy, których dziecko mogłoby się uchwycić.
Co zrobić jeśli dziecko nie raczkuje
Zdarzają się wypadki, że niemowlaki nie raczkują. Zupełnie pomijając ten etap nauki poruszania się i od razu przechodzą do chodzenia. Czy należy przejmować się takim rozwojem sytuacji? Eksperci podkreślają, że raczkowanie ma korzystny wpływ na rozwój dziecka. Zwłaszcza na pracę mózgu. Jednak uważają również, że pominięcię tego etapu nie powinno znacząco negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Chodź w wybranym przypadkach mogą w przyszłości pojawić się problemy z czytaniem, pisaniem czy też liczeniem.
Moja kruszynka niestety nie raczkowała. Obawiam się o jej przyszłość. Czy możliwe, że będzie miała problemy z pisaniem i czytaniem?
Czy dywan z grubym włosem będzie odpowiednim podłożem dla raczkującego malca?
Na co jest dziecko jeszcze narażone podczas raczkowania?